Bağcılar Şafak Hastanesi

Dil Seçin:
ArabicDutchEnglishGermanTurkish
Özel Bağcılar Şafak Hastanesi

Demirkapı, Velioğlu Cad. No:77 Bağcılar

WhatsApp Destek Hattı

+90 212 630 45 45

geniz eti ve bademcik ameliyatı

Geniz Eti ve Bademcik Ameliyatı

Çocuklarda geniz etinin (genizde şişen adenoid bezinin) alınması için yapılan operasyona adenoidektomi adı verilir.Geniz eti ameliyatı oldukça kolaydır.Ancak ebeveynlerin sakin olmaları ve çocuğa ameliyatı önceden anlatarak onu hazırlamaları önemlidir.Ameliyat öncesi çocuğun kan ve idrar tahlilleri istenebilir. Önceki geceden ameliyat saatine kadar çocuk aç tutulmalıdır. 

AMELİYAT NE ZAMAN YAPILMALI?

Op. Dr. Mehmet AKDAĞ, ilaç tedavisinden fayda görülmediğinde cerrahi yöntemlere başvurulduğunu solunumu engelleyen geniz eti ve bademcikler yaş sınırı olmaksızın alınabildiğini söyleyerek, “Sık tekrarlayan enfeksiyonlar nedeniyle yapılan ameliyatlar genellikle 3 yaşından sonra planlanıyor. Bademcik ameliyatından sonra daha kolay farenjit olunduğu veya enfeksiyonun alt solunum yollarına daha kolay yayıldığı şeklinde bir inanış var.

Aslında bu inanış doğru değil. Çünkü bademciği alınmış ya da alınmamış kişilerde farenjit görülme oranı aynı sıklıktadır. Bademciklerin alınması farenjit geçirme oranını artırmaz. Aynı zamanda bademciği olan ve olmayan insanlarda alt solunum yolu enfeksiyonları da aynı sıklıkta görülür”

İlginizi Çekebilir  Kanser Cerrahisi