Bağcılar Şafak Hastanesi

E-Sonuç
+90 212 630 45 45
Dil Seçin:
ArabicDutchEnglishGermanTurkish
Özel Bağcılar Şafak Hastanesi

Demirkapı, Velioğlu Cad. No:77 Bağcılar

WhatsApp Destek Hattı

+90 212 630 45 45

MS ve MS İle Başa Çıkmak

Multipl Skleroz (MS) hastalığı kişinin bağışıklık sistemindeki bozuklukla beraber beyin ve omurilikte plakların oluşmasıyla ortaya çıkmaktadır. MS genç yaşlarda görülebilen bir hastalık olmasının yanı sıra dünyada 3 milyon, ülkemizde ise 35 bin kişiyi etkilemektedir. Ataklar halinde gelişen MS hastalığı uygun takip ve tedavi ile kontrol altına alınabilmektedir. MS hastalığı 20-40 yaşları arasında sık görülmektedir.
MS hastalığının belirtileri kişiye özel olduğu için tedavisi de ona göre planlanmaktadır. Her MS hastasında aynı belirtiler ortaya çıkmayabilir.

MS HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

MS hastalığının belirtileri kişiden kişiye göre değişse de genel olarak görülebilen belirtileri aşağıdaki gibidir;
Karıncalanma ve uyuşukluk hissi
Güç kaybıyla beraber kas sertliği ve spazm
Çift görme veya görme kaybı
İdrar kaçırma sorunu
Kabızlık
Yorgunluk
Denge kaybı
Bulantı
Cinsel fonksiyonlarda bozulma
Hafıza problemleri
Depresyona girme yatkınlığı
Yutma zorluğu
Genellikle MS hastalığının ilk belirtileri kolda veya bacakta kuvvet azalmasıyla beraber başlamaktadır. Aynı zamanda yeni gelişen duygu bozuklukları ve bulanık görme gibi belirtiler de MS hastalığına işaret etmektedir.

MS HASTALIĞI GENETİK Mİ?

MS hastalığının genetik olup olmamasıyla alakalı birçok soru sorulmaktadır. Yapılan incelemeler sonucunda MS hastalığının büyük bir oranda genetik faktörlere bağlı olduğu görülmüştür. Aynı zamanda sadece genetik yatkınlık değil, çevresel faktörler, geçmişte herpes, varisella zoster virüslerine maruz kalmak ve kalıtım gibi etkenler de MS hastalığının oluşmasına neden olmaktadır.

MS HASTALIĞI TEDAVİSİ

MS hastalığı tedavisi daha önce de söylediğimiz üzere kişiye özel olmalıdır. Aynı zamanda erken teşhis ve tedavi de bu hastalıkta oldukça önemlidir. MS hastalığı ne kadar erken yaşta başlarsa o kadar ağır seyretmektedir. Bu nedenle Nöroloji Kliniklerinde erken başlanan MS hastalığı tedavisinde, yakın takiplerle olumlu ilerleme kaydedilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Hemoroid ve Beslenme

MS İLE BAŞA ÇIKMAK

MS hastaları tanıyı ilk duyduklarında belki de bunu kabullenmeyip, çevresindeki insanlara hasta olduğunu nasıl söyleyeceğini düşünebilirler. Ancak MS ile yaşamayı öğrenmek de mümkündür. Bu nedenle hayatla bağları koparmamak çok önemlidir. Aynı zamanda MS hastalarının çok az bir kısmı sürekli tekerlekli sandalye kullanmak zorundadır. Geleceğinizin belirsiz olduğunu düşünseniz bile bir aile kurabilir ya da kariyerinizi planlayabilirsiniz.