Bağcılar Şafak Hastanesi

Dil Seçin:
ArabicDutchEnglishGermanTurkish
Özel Bağcılar Şafak Hastanesi

Demirkapı, Velioğlu Cad. No:77 Bağcılar

WhatsApp Destek Hattı

+90 212 630 45 45

Skolyoz Anneler Tarafından Teşhis Edilebilir

Skolyoz; Çocuklarda 10 yaşından önce görülebilen skolyoz yani omurga eğriliği solunum problemleri başta olmak üzere beraberinde birçok sorunu da getirmektedir. Çocuk yaşta görülen skolyozun belirtileri kolaylıkla anlaşılabilmektedir. Özellikle ebeveynler çocukların anotomik yapılarını sık sık incelerse skolyoz erken teşhis edilebilir. Sırtta bulunan bir gamze bile kimi zaman skolyoz belirtisi olabilmektedir.

Fiziksel gelişimle beraber küçük yaşta başlayan skolyoz gittikçe ilerleme kaydedebilmektedir. Dikktali olan ebeveynler çocuklarının skolyoz olup olmadığını kolaylıkla anlayarak tedaviye erken başlanmasını sağlayabilir. Erken teşhiste bu nedenle ebeveynlere büyük görevler düşmektedir. Çocukların hayatını olumsuz etkileyen skolyoz hastalığına karşı görülebilecek belirtilerle alakalı da dikkatli olmak gerekiyor.

Çocukların sırtları periyodik aralıklarla ebeveynler tarafından incelenmelidir. Cilt anomalikleri skolyoz belirtisi olabileceği gibi çocuk öne eğildiğinde sırt çıkıntılarının oluşması da skolyoz belirtisidir. Aynı zamanda sırtta tüylenme artışı, renk değişimleri ve denge problemleri de belirtiler arasındadır. En önemli belirtilerden biri ise birbirine eşit olmayan omuzlardır. Çocuklarda omuz hizasının birbirine eşit olmaması, kalçada yan duruş olması, bacaklarda gövdeye oranla orantısız bir kısalık görülmesi durumunda da Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Skolyoz hastalığında skolyoz 25 derecenin üzerindeyse çocuklarda korse kullanımına başlanmaktadır. Diğer yandan 50 derece ve üzerindeki eğriliklerde cerrahi müdahale tercih edilebilmektedir. Çocukluk çağında ortaya çıkan skolyozda erken teşhis önemli olduğu için ne kadar erken fark edilirse o kadar erken cerrahi müdahale yapılacağı için tedavi olumlu anlamda ilerleyecektir. Büyüyen çocuklarda tedavi zorlaşsa bile erken teşhiste yine de ameliyatla çözüm bulunabilmekte ve ilerleme kaydedilmektedir.

Ebeveynin skolyoz hastalığındaki dikkati de bu nedenle önemlidir. Erken teşhis çoğu hastalıkta olduğu gibi skolyoz hastalığında da tedavide daha fazla başarıya ulaşmayı sağlar.

İlginizi Çekebilir  2.Düzey ( ileri düzey usg ) Ultrason