Donuk Omuz Nedir?

Donuk Omuz, ciddi bir sağlık problemi olarak görülen bu hastalık son yıllarda insanların ciddi derecede yakalandığı ve merak ettiği bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

İnsanda omuz; üst kol (humerus), kürek kemiği ve köprücük kemiğinden oluşmaktadır. Omuz eklemini bir nevi çevreleyen ve her şeyi bir arada tutan dokuysa ise “omuz kapsülü” adı verilmektedir.

Diğer isimleriyle yapışkan kapsülit ve adezif kapsülit olarak da bilinen donuk omuz hastalığı, omuz ekleminde meydana gelen ağrı ve sertlik ile karakterize bir durum olarak bilinmektedir.

İnsanların yaşam kalitesini ciddi derecede bozabilen ve bireyin hareketlerini kısıtlarken ağrı semptomları ile de kendisini gösterebilen “donuk omuz sendromu” hastalığı, ciddi sağlık problemleri arasında yer almaktadır.

İnsanlarda omuz eklem kapsülünün kalınlaşması, iltihaplanması, daralması ve eklem içi sıvının azalması ile birlikte bunlara bağlı olarak eklem hareketinin sınırlanması ile meydana gelen bir hastalık olan donuk omuz, özellikle son yıllarda insanlarda daha sık görülmeye başlayan bir hastalık türü olarak görülmektedir.

Bu hastalıkta donmuş omuz ve kapsül o kadar kalın ve sıkı bir hale bürünür ki hareket etmesi güçlenir ve bunun sonucunda da yara dokusu bantları oluşarak bölgede eklemi kayganlaştıran sıvı da azalır. Bu durum da kişinin hareket kabiliyetini sınırlandıran bir olgu olarak görülmektedir.

Donuk omuz belirtileri tipik olarak bireyde yavaş bir zaman aralığında ilerlemeye başlar ve zamanla daha kötü bir hal alabilir. Düzelmesi de bir ila üç yıllık bir süre zarfını bulabilmektedir. Bu hastalık çoğu zaman insanlarda tek omuzda rastlanan bir hastalık olsa da her iki omuzda da görülen hasta vakaları mevcuttur.

Birçok nedeni olabilen bu hastalıkta en sık görülen nedenler arasında tekrarlayan hareketler, yaralanmalar, diyabet, tiroid problemleri ile uzun süreli hareketsizlik hali de yer almaktadır. Bu hastalığın tedavisi hastalığın nedenlerine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Genellikle fizik tedavi, çeşitli ilaçlar ve cerrahi seçenekler gösterilse de vakaların bir kısmında eklem kapsülünün daha rahat hareket edebilmesini sağlamak için doktorlar tarafından artaoskopik cerrahinin de gerekli olabileceği söylenebilmektedir.

Donuk Omuz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu hastalığın tedavisi omuz eklemlerindeki sertliğin ve hareket kısıtlılığı semptomlarını hafifletmeye yönelik olarak görülmektedir ve bu tedavi genellikle bir dizi farklı yöntemin de kullanılmasını içermektedir.

Hastalığın tedavisinin ilk aşamasında doktor veya uzman bir kişi tarafından bireye ilaç tedavisi önerilebilmektedir. Nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar yani NSAID’ler, kortikosteroidler ve kas gevşeticileri, ağrı, inflamasyon ve sertlik semptomlarını hafifletmek için kullanılabilmektedir.

Fizyoterapi yöntemi de omuz kaslarını ve omuz eklemlerini güçlendirmeye ve omzun esnekliğini artırmaya yönelik bir yöntem olarak omuzdaki sertlik ve hareket kısıtlılığını hafifletmeye yardımcı bir tedavi yöntemi olarak görülmektedir.

Omuz enjeksiyonları, omuz ekleminin içine kortikosteroid veya lokal anestetik gibi ilaçların enjekte edilmesini içeren bir tedavi yöntemi olarak görülürken bu tedavi yöntemi de bireyin omzundaki ağrı ve sertliği hafifletmek için önemli bir yöntemdir.

Omuz ekleminin sertleşmiş bölgesine özel bir teknik kullanılarak uygulanan manuel bir terapi yöntemi olan manipülasyon yöntemi de omuz hareketliliğini geri kazandırmak için kullanılabilir bir tedavi yöntemiyken; omuzdaki sertliği ve hareket kısıtlılığını hafifletmek için çeşitli cerrahi tedaviler de bireye uygulanabilmektedir ancak cerrahi tedavi genellikle diğer tedavi yöntemlerinin başarısızlığında veya omuzdaki durumun ciddi bir hal aldığı durumlarda kullanılmaktadır.

Bu hastalığın tedavisi, bireydeki hastalık semptomlarını hafifletmek ve bireyin omuz hareketliliğini geri kazandırmak için bir dizi farklı yöntemleri içermek ile birlikte; hastalıkta uygulanan tedavi seçenekleri bireylerdeki semptomların şiddeti ve omzun durumuna göre değişkenlik de gösterebilmektedir ve doktor veya uzmana göre tedavi yöntemleri değişebilmektedir.

Donuk Omuz Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Donuk omuz sendromunun tedavisi genellikle bireyde yaşanan omuz ağrısının kontrol altına alınması ile birlikte omuzda hareket açıklığının korunmasını da içerebilmektedir ve bu hastalığın birçok vakasında bireylerde hareket yeteneğinin tümüyle geri gelmesi de mümkündür.

Uzun bir süreç olarak görülebilen bu hastalık, genellikle 12 ile 18 ay içerisinde kendiliğinden iyileşebilmektedir fakat yine de bu hastalıkta bireylerin hastalık süreçlerini ciddiye alması gerekmektedir.

Hastalığın tedavi yöntemleri arasında uzman doktorlar veya uzman fizyoterapistler tarafından hasta bireye verilen çeşitli ilaçlar, uygulanan çeşitli terapiler, cerrahi ve diğer prosedürler yer almak ile birlikte enjeksiyonlar, eklem gerginlikleri, omuz manipülasyonları ve son çare olarak da ameliyat seçenekleri yer alabilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Bademcik İltihabı

Özellikle hastalık sürecinde doktorun önereceği çeşitli ilaçlar bu hastalık ve sendrom ile ilgili gelişen ağrı ve iltihabın azalmasına yardımcı olabilirken, fizik tedavi uzmanı eşliğinde bireyde hastalığı azaltmak veya tümü ile yok etmek amacıyla da çeşitli hareket açıklığı egzersizleri yapılabilmektedir.

Özellikle hareket kabiliyetinin iyileşmesini optimize etmek için oldukça önemli görülen bu uygulamaların yanında uzman doktor eşliğinde bireyin omuz eklemine enjekte edilen bazı ilaçlar aracılığı ile ağrıların azaltılması yöntemi de uygulanabilmektedir.

Hastalığın tedavi yöntemleri arasında eklem kapsülüne steril su enjekte edilmesi de bulunmaktadır ve bu yöntem bireyde eklemde hareket etmeyi kolaylaştırabilmektedir fakat genellikle doktorlar tarafından gerilmiş dokuyu hafifletmek amacıyla uygulanan omuz manipülasyonu yöntemi de sıklıkla tercih edilebilmektedir.

Hastalığın tedavisinde ameliyat seçeneği nadiren uygulanan yöntemler arasında yer alırken, eğer hastaya uygulanan tedaviler gerekli çözümü sağlayamazsa doktor hastalara yara dokusunu ve yapışıklıkları omuz ekleminden çıkarabilmek için ameliyat önerebilmektedir.

Bu hastalığın tedavi sürecinde fizik tedavi ve eğer ameliyat gerçekleşmiş ise ameliyat sonrası rehabilitasyon aşaması önemli bir rol oynarken, tüm bu hastalığın tedavi sürecinde tedavinin öncelikli amacı hastanın omuz ekleminin tüm hareket kabiliyetini tekrardan kazanabilmesi ve kendini iyi hissedebilmesidir.

Donuk Omuzun Nedenleri Nelerdir?

Özellikle bu hastalıkta, omuz eklemindeki kapsül ve ligamentlerdeki kalınlaşma, hareketsizlik veya sertleşme nedeniyle oluşabilmektedir ve bu durum omuzun normal hareket açıklığına engel olarak omuzun hareket etmesini zorlaştırmaktadır.

Bazı durumlarda, donuk omuz travması cerrahi işlem veya sistemik hastalıklar gibi faktörler nedenleri ve faktörleri ile birlikte bireyde ortaya çıkabilirken; bu hastalığın nedenleri arasında omuz yaralanmaları, romatoid artit, diyabet, Parkinson hastalığı ve felç gibi durumlar yer alabilmektedir.

Özellikle bu hastalığın nedenleri arasında görülen “hareketsizlik veya hareket kısıtlığı”, “sistemik hastalıklar”, “yaş ve cinsiyet” unsurları büyük rol oynamaktadır.

Donuk Omuz Neden Olur?

Donuk omuz hastalığının nedenleri tam olarak bilinmemek ile birlikte bu hastalık birçok faktörün etkisi altında meydana çıkabilmektedir. Bu hastalıkta en yaygın neden olarak omuz ekleminin çevresinde bulunan yumuşak dokularda oluşan bir enflamatuar tepki gösterilmektedir.

Bu enflamatuar tepki omuz kapsülü, tendonlar, kaslar ve bağlar gibi dokuların kalınlaşması ve sertleşmesine de neden olmaktadır ve bu durum omuz ekleminin hareketlerini kısıtlayarak kişide çeşitli ağrılara sebebiyet vermektedir.

Donuk omuz hastalığının görülmesinin nedenleri arasında omuz yaralanması ve cerrahisi sonrası bireyde meydana gelen komplikasyonlar da yer almaktadır. Bunun yanında uzun süreli hareketsizlik veya az hareketlilik nedeniyle gelişen kapsül sertleşmesi, diyabet gibi bazı sağlık durumları ile birlikte tiroid hastalığı ve kalp hastalığı gibi sistemik durumlar da bu hastalığın nedenleri arasında yer almaktadır.

Omuz eklemlerindeki iltihaplı hastalıklar veya romatoid artrit gibi diğer eklem hastalıkları ile birlikte omuzda tekrarlayan stresli aktiviteler, özellikle de yüksek tekrarlı ağırlık kaldırma veya çekiş yapma gibi işlerle uğraşan kişilerde bu hastalığın görülme olasılığı daha fazladır ve tüm bu durumlar bu hastalığın nedenleri arasındadır.

Donuk omuz hastalığının nedeni tam olarak bilinmese de bu hastalığın bireylerde birçok durumda ve birden fazla faktörün etkisi altında geliştiği düşünülmektedir.

Donuk Omuz Sendromunun Nedenleri Nelerdir?

Donuk omuz sendromu bireylerde birçok faktöre ve birçok nedene bağlı olarak görülebilen bir hastalıktır. Her ne kadar bu şekilde olsa da çoğu sendrom vakasında bu hastalığın altında yatan sebep net olarak bilinmemektedir.

İnsan vücudunda omuz eklemini oluşturan kemikler, bağlar ve tendonlar; bölgedeki bir bağ dokusu kapsülü içinde yer almaktadır ve donuk omuz hastalığı da kapsülün omuz eklemi etrafında kalınlaşıp sıkılaşması ile birlikte hareketini kısıtladığında ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple ciddi bir hastalık olarak bu durum, omuz ekleminin de bir süre hareketsiz kalmasına sebebiyet vermektedir.

Omuz ekleminin hareketsiz ve bir anlamda da işlevsiz kalmasına sebebiyet verebilen bu sendrom, düşme ya da çarpma gibi durumların sonucunda ortaya çıkabilirken, ayrıca bireyin omuzunda yaşanan kireçlenme, iltihaplı romatizmalar, kas tendon yırtıkları, şeker hastalıkları, tiroid problemleri, kalp problemleri, kolestrol ve şeker yüksekliği, meme hastalıkları ve kadınlarda görülen meme hastalıkları da bu sendromu özellikle etkileyip tetikleyebilen rahatsızlıklardandır.

Birçok etki ve faktörün altında geliştiği düşünülen bu sendromu yaşayan kişiler genellikle günümüzde yoğun stres altında bulunan kişiler olarak da bilinmektedir.

Donuk Omuz Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Bu sendromu yaşayan kişilerde genellikle omuzda ağrı, özellikle omuz hareket ettirildiğinde artan bir ağrı belirtileri görülebilmektedir. Bunun yanında omuzun hareketlerinde yaşanan kısıtlanma, özellikle kaldırma, germe veya arkaya doğru çekme hareketleri sırasında oluşan ağrılar bu sendromun birer belirtileridir.

İlginizi Çekebilir  Karaciğer Biyopsisi

Omuz eklemlerinde sertlik veya bir sıkılaşma hissinin bulunması; özellikle de sabahları veya uzun bir süre hareketsiz kaldıktan sonra bu durumun görülmesi de sendromun bilinen ve öne çıkan belirtileri arasında yer almaktadır.

Tüm bu sendromlar bu hastalığın tipik bir göstergesi olsa da her bireyde farklı şekillerde belirtileri ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca bu sendromlar ve belirtiler başka nedenlere bağlı da olabilirler ve bu yüzden de bu konuda bir uzman doktora danışılması gerekmektedir.

Donuk omuz sendromu genellikle yavaş bir süreçte gelişen bir sendrom olarak karşımıza çıkarken, özellikle “donma öncesi aşama, tam donma aşaması ve çözülme aşaması” gibi üç aşamada gerçekleştiği bilinmektedir.

Donma Öncesi Aşama

Donma öncesi aşamada bireyde omuzdaki hareketlerde ağrı görülebilir ve omzun hareket kabiliyetinde sınırlamalar görülebilir. Bu durum hastalıkta donma öncesi aşama olarak da bilinmektedir. Özellikle bireyde geceleri daha fazla ağrıya sebebiyet verebilen bu durum, bireyde 6 ila 9 ay arasında sürebilen bir aşama olarak görülmektedir.

Tam Donma Aşaması

Bireyde tam donma aşamasında hastalığın ağrıları azalmaya başlayabilir veya birey ağrıları azalmış gibi hissedebilir. Buna rağmen bu aşamada omuz tamamen sertleşmektedir ve omzu kullanmak daha zor bir hal almaktadır. Çeşitli omuz aktivitelerinin kısıtlandığı tam donma aşaması da bireylerde genellikle 4 ila 12 ay arası bir süreçte görülebilmektedir.

Çözülme Aşaması

Çözülme aşaması genellikle son aşama olarak görülmektedir ve bu aşamada hastalık çözülmeye başlamaktadır. Omuzdaki hareket kabiliyeti ve açıklığı iyileşmeye başlayan çözülme aşamasında birey rahatlama hissedebilir. Bu aşama genellikle bireyde 6 ay ila 2 yıl arası bir süreci kapsamaktadır.

Donuk Omuz Kimlerde Görülür?

Donuk omuz hastalığı, bireyde herhangi bir yaşta ve herhangi bir biçimde gelişebilen bir hastalık olarak ön plana çıkmaktadır. Özellikle bazı gruplar bu hastalık konusunda da yüksek risk altında bulunmaktadır.

Özellikle 40 yaşın üzerindeki bireylerde daha yaygın görülen bu sendrom; ayrıca kadınlarda, diyabet hastalarında, tiroid hastalarında, kalp rahatsızlığı olan hastalarda, omuz yaralanması geçirmiş bireylerde veya cerrahi sonrası çeşitli komplikasyonları olan kişilerde daha sık bir şekilde görülebilmektedir.

Bunun yanında sürekli yüksek ağırlık kaldıran ve tekrarlı bir şekilde kaldırma gerçekleştiren kişiler ile omuz ile çekiş yapma gerektiren meslekte çalışan kişilerde de bu sendrom daha sık bir şekilde görülebilmektedir. Özellikle bu konuda inşaat işçileri, nakliye işçileri, vücut geliştiricileri ve fitness ile uğraşanlar ve bazı sporcular ile müzisyenler daha fazla risk altında bulunmaktadır.

Bu sendrom daha fazla 40 ile 65 yaş arasında daha yaygın bir şekilde görülmek ile birlikte erkeklere kıyasla kadınlarda daha fazla bu konuda hastalık vakalarına rastlanmaktadır. Genellikle tek omuzda görülen bu hastalıkta, eğer bir omuzda bu sendrom mevcutsa diğer omuzda da görülme olasılığı yaklaşık olarak yüzde 30 olarak artış gösterebilmektedir.

Donuk Omuz Nasıl Teşhis Edilir?

Donuk omuz hastalığının teşhisi çeşitli uzman kişiler tarafından fizik muayene ve görüntüleme testleri gibi çeşitli yöntemler ile yapılmaktadır. Özellikle fiziksel muayene sırasında doktor veya uzman kişi bireyin omuz hareketliliğini değerlendirerek omuzda bir hassasiyet veya bir ağrıya neden olan noktaları aramaktadır.

Bireyin omzunun hareket kısıtlığı ve sertliği de uzman doktor tarafından muayene sırasında değerlendirilmektedir. Bunun yanında görüntüleme testleri de bu hastalığın teşhisi için kullanılan bir diğer yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Röntgen, manyetik rezonans görüntüleme (MR) ve ultrason gibi çeşitli testler, bireyin omuz eklemindeki yapılarında bir hasarın veya bir değişikliğin olup olmadığını gösterebilmektedir.

Bunun yanında tedavi uygulayan doktor bireyden çeşitli kan testleri de isteyebilmektedir. Kan testleri özellikle diyabet gibi sistemik bir sağlık durumunun bu hastalığın nedenleri arasında olup olmadığını da belirlemek için doktorlar tarafından kullanılabilmektedir.

Bu hastalığın teşhisi; fiziksel muayene, görüntüleme testleri ve kan testleri ile gerçekleştirilebilmektedir ve doktorun kararına göre tüm bu süreç hastaya uygulanabilmektedir. Bu yöntemlerin kullanımı, bu hastalığın nedenini belirlemeye ve buna göre çeşitli uygun tedavileri hastaya önermeye yardımcı olmaktadır.

Donuk Omuz Tanısı Nasıl Konulur?

Donuk omuz hastalığının tanısı çeşitli uzman doktorlar tarafından bir dizi yöntem kullanılarak konulmaktadır. Bu çeşitli yöntemler arasında fizik muayene, hastanın semptomlarının ve tıbbi geçmişinin değerlendirilmesi, görüntüleme testleri ve kan testleri yer alabilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Kulak Çınlaması

Özellikle fiziki muayene sırasında tedaviyi uygulayan doktor bireyin omuz hareketlerini, omuzdaki hassasiyet ve omuzdaki ağrıya neden olan noktaları değerlendirmektedir ve omuzun hareket kısıtlılığı ve sertliği de bu muayene sırasında tespit edilmektedir.

Bu noktada hasta bireyin semptomları ile birlikte tıbbi geçmişinin de değerlendirilmesi son derecede önemli bir noktayı oluşturmaktadır. Özellikle bu konuda hastanın diyabet veya tiroid gibi sistemik bir sağlık sorunu var ise bunlar bu hastalığın nedenleri arasında yer alabilmektedir.

Görüntüleme testleri de bu hastalığın tanısı için kullanılan bir diğer önemli yöntemlerdendir. Röntgen, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ve çeşitli ultrason gibi testler omuz eklemlerindeki yapısal değişiklikleri, çeşitli hasarları ve inflamasyonu gösterebilmektedir.

Bazı durumlarda uzman doktorlar hastalık yaşayan bireyden kan testleri de isteyebilmektedir ve kan testleri özellikle diyabet gibi bir sağlık sorununun bu hastalığın nedeni olup olmadığını belirlemek için önemli uygulama ve yöntemlerden bir tanesi olarak görülmektedir. Bu hastalığın tanısı genellikle bir doktor veya uzman bir fizyoterapist tarafından yapılmalıdır.

Hareketsizlik veya Hareket Kısıtlığı

Bireyde bu sendromun görülme nedenleri arasındaki en yoğun neden bireydeki hareketsizlik veya hareket kısıtlılığı durumu olarak açıklanabilir. Bireyde hareketsizlik ve hareket kısıtlığı, omuz yapısını ve durumunu da etkilemektedir. Tüm bu sonuçlardan dolayı bu sendrom hastalarda görülebilmektedir.

Sistemik Hastalıklar

Bireydeki tiroid hastalıkları, kan hastalıkları, diyabet gibi sistemik hastalıklar da donuk omuz hastalığına sebebiyet verebilmektedir. Özellikle bu sistemik hastalıklar bireyde omuzda hareketsizliğe neden olabilmektedir.

Yaş ve Cinsiyet

Yaş ve cinsiyet konusu da bu hastalığın önemli unsurları arasındadır. Özellikle yaşı 40 ve üzerinde olan bireylerde daha sıklıkla görülebilen bu hastalık, hareketsizlik ile birlikte yaşın ilerlemesine de bağlıdır. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülen bu hastalıkta yaş ve cinsiyet unsurları büyük önem arz etmektedir.

Donuk Omuz Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Bu sendrom tedavi edilmezse hasta bireyde omuzda yaşanan sertlik ve hareket kısıtlılığı kronik bir hal alabilmektedir. Bu durum da hastanın günlük yaşam aktivitelerini kısıtlayıcı sonuçlar yaratabilmektedir.

Özellikle omuz bölgesinde hareketliliğin kaybı, omuz eklemindeki kaslar ve dokuların da zayıflamasına neden olabilmektedir ve bu durum da uzun süreli sertlik semptomlarına maruz kalan hastaların omuz ağrısı ve kramplardan da şikayetçi olmasına yol açabilmektedir.

Ayrıca, bu sendrom omuz eklemindeki hasarın ilerlemesi ve omuzda artan ağrı nedenleri ile birlikte daha ciddi durumlara da yol açabilmektedir ve bu durum da ileride ciddi cerrahi müdahaleleri gerektirebilmektedir.

Tüm bu nedenler ile birlikte bu hastalık mümkün olan en erken aşamada tedavi edilmelidir ve eğer tedavi edilmezse semptomlar kötüleşebilir ve hastanın tedavi seçenekleri de kısıtlanabilir.

Donuk Omuz Tedavi Fiyatları 2024

Bu hastalığın tedavi fiyatları; yaşanan semptomların ciddiyeti ve seçilen tedavi yöntemlerine göre çeşitli fiyatlandırmalarda görülebilmektedir.

Tüm bu sebepler ile birlikte net bir fiyat verilememekle birlikte bu sendromun tedavisinin maliyeti; doktor ücretleri, fizyoterapi seansları, ilaçlar, enjeksiyonlar ve cerrahi müdahale gibi faktörlere göre farklılıklar gösterebilmekte ve değişebilmektedir. Donuk omuz tedavi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Bu hastalık ve sendromda sıkça sorulan sorular arasında genellikle “Hastalığın Rehabilitasyonu Ne Kadar Sürer?”, “Hastalığın Tedavisinde Ameliyat Ne Zaman Gereklidir?” ve “Hastalık Tekrarlar Mı?” gibi sorular yer almaktadır. Son dönemde internet ortamında da bu sorular sıkça araştırılan konular arasındadır.

Donuk Omuz Rehabilitasyonu Ne Kadar Sürer?

Donuk omuz sendromunun ne kadar sürmesi hastaya uygulanan rehabilitasyonun süresi, hastanın semptomlarının şiddeti, hastanın tedaviye yanıtı ve seçilen rehabilitasyon yöntemlerine bağlı olarak değişkenlik gösterse de genellikle bazı hastalar birkaç hafta içinde tamamen iyileşebilirken bazı hastaların iyileşme süreci ise birkaç ay sürebilmektedir.

Donuk Omuz Tedavisinde Ameliyat Ne Zaman Gereklidir?

Bu sendromun tedavisinde ameliyat seçeneği genellikle kullanılmamak ile birlikte son çare olarak düşünülürken, bazı durumlarda cerrahi müdahale kaçınılmaz bir durum oluşturabilir. Genellikle bu hastalığın tedavisinde ameliyat; fizyoterapi, ilaçlar ve diğer konservatif tedavilerin yetersiz kalması durumunda gerekli olarak düşünülmektedir.

Donuk Omuz Tekrarlar Mı?

Uygun tedavi ile genellikle iyileştirilebilen ve tekrarlama riski az olan bu hastalıkta omuzda tekrarlanan yaralanmalar veya çeşitli sorunlar bu hastalığın tekrardan ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Genellikle nadir bir durum olsa da donuk omuz hastalığı bireylerde hareketsiz yaşam tarzı ve olumsuz gibi postür faktörleriyle tekrarlayabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir